
Wbrew pozorom, wybór ośrodka szkolenia kierowców to nie błaha sprawa. Od właściwego wyboru zależy to, czy zdamy egzamin i będziemy mogli wreszcie otrzymać upragnione prawo jazdy. Czym kierować się, aby jak najszybciej móc zasiąść za kierownicą i wyruszyć w drogę? Oto, co warto wziąć pod uwagę:
Statystyki zdawalności prawa jazdy
Praktycznie wszystkie szkoły oferujące kurs na prawo jazdy chwalą się na swoich stronach internetowych wysoką zdawalnością. Lepiej jednak nie wierzyć ślepo w tego rodzaju reklamy. Dobrze jest sprawdzić, czy deklarowana zdawalność ma potwierdzenie w oficjalnych statystykach. W celu sprawdzenia szkoły jazdy możemy udać się do wydziału komunikacji w naszym mieście i poprosić o udostępnienie statystyk zdawalności.
Taniej nie znaczy lepiej
Wiele osób chce zrobić prawo jazdy jak najmniejszym kosztem. Przy takiej postawie łatwo wpaść w ręce naciągaczy, którzy oferują pozornie tanie kursy. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej „super ofertom” szybko okazuje się, że mają ukryte koszty. Do ceny kursu często trzeba doliczyć koszt materiałów szkoleniowych. Nieuczciwi szkoleniowcy oszczędzają również na wyposażeniu sal wykładowych. Mało tego, niekiedy okazuje się, że wcale nie ma sali, a teoria jest przekazywana w formie ustnej podczas zajęć praktycznych. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą wybranej przez nas szkoły, zanim spotka nas przykra niespodzianka.
Więcej o kursach na prawo jazdy https://osk-filip.pl/prawo-jazdy/
Poziom nauczania na kursach prawa jazdy
Naszą szansę na zaliczenie egzaminu podnoszą dobrzy instruktorzy – zarówno Ci od praktycznej nauki jazdy, jak i wykładowcy teorii. Zanim zapłacimy za kurs na prawo jazdy, upewnijmy się, że pracują tam profesjonalnie przygotowani nauczyciele z doświadczeniem. Nauka teorii to nie tylko wykucie na pamięć znaków drogowych. Dobry instruktor powinien nauczyć nas również jak odnaleźć się w skomplikowanych sytuacjach drogowych, wyjaśnić zasadę pierwszeństwa, omówić hierarchię ważności poleceń oraz wytłumaczyć, jak należy zachować się w sytuacjach awaryjnych.
Jazdy obserwacyjne – praktyczne ćwiczenia na kursach prawa jazdy
Ciekawą opcją zapoznania się z tym, co ma do zaoferowania ośrodek są tzw. jazdy obserwacyjne, podczas których mamy możliwość jazdy samochodem szkoleniowym jako pasażerowie. Jest to doskonała okazja, by zapoznać się ze stylem nauczania i sprawdzić, czy odpowiada nam podejście instruktora do kursanta. Jazdy te są bezpłatne i nie są wliczane w zakres jazd obowiązkowych.
Renomowana szkoła jazdy bez wątpienia ułatwia zdanie egzaminu. Pamiętajmy jednak, że instruktor się za nas nie nauczy. Niezależnie od wyboru placówki szkoleniowej potrzebna jest dobra wola i odrobina wysiłku ze strony kursanta.
Polecamy również artykuł „Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy kat. B?”