
Udział każdego gazu w efekt cieplarniany zależy od jego właściwości, liczebności i wszelkich skutków pośrednich, jakie może on powodować. Na przykład bezpośredni efekt promieniotwórczy masy metanu jest około 84 razy silniejszy od tej samej masy dwutlenku węgla w okresie 20 lat, ale występuje w znacznie mniejszych stężeniach, dzięki czemu jego całkowity bezpośredni efekt promieniotwórczy jest mniejszy, częściowo ze względu na krótszy czas życia w atmosferze. Z drugiej strony, poza bezpośrednim oddziaływaniem promieniotwórczym, metan ma również duży pośredni wpływ promieniotwórczy, ponieważ przyczynia się do powstawania ozonu. Shindell et al. (2005) argumentują, że wpływ metanu na zmiany klimatyczne jest co najmniej dwukrotnie większy niż poprzednio oszacowano w wyniku tego efektu.
Instalacje LPG – motoryzacja po stronie ekologii
Żywotność atmosferyczna gatunku mierzy zatem czas potrzebny do przywrócenia równowagi po nagłym wzroście lub spadku jego stężenia w atmosferze. Pojedyncze atomy lub cząsteczki mogą zostać utracone lub osadzone w zlewach, takich jak gleba, oceany i inne wody lub roślinność i inne systemy biologiczne, zmniejszając nadmiar stężeń tła. Średni czas potrzebny do osiągnięcia tego celu to średni okres życia.
Nowoczesne instalacje LPG
Dwutlenek węgla ma zmienną żywotność atmosferyczną i nie może być precyzyjnie określony. Żywotność CO2 w atmosferze szacuje się na 30-95 lat. Liczba ta uwzględnia cząsteczki CO2 usuwane z atmosfery poprzez mieszanie do oceanu, fotosyntezę i inne procesy. Nie dotyczy to jednak równoważących strumieni CO2 do atmosfery z zasobów geologicznych, które charakteryzują się wolniejszymi parametrami. Mimo że ponad połowa emitowanego CO2 jest usuwana z atmosfery w ciągu stulecia, część emisji (około 20%) CO2 pozostaje w atmosferze przez wiele tysięcy lat, podobnie jak inne gazy cieplarniane, z których wiele ma dłuższy średni okres życia niż CO2. Np. średni okres eksploatacji N2O w atmosferze wynosi 121 lat. Ziemia pochłania część energii promieniowania słonecznego, odbija ją jako światło i odbija lub promieniuje z powrotem do przestrzeni kosmicznej jako ciepło, od którego zależy równowaga pomiędzy energią przychodzącą i wychodzącą.
Poprawny montaż instalacji LPG
Szereg mechanizmów naturalnych i stworzonych przez człowieka może mieć wpływ na globalny bilans energetyczny i wymusza zmiany klimatu na Ziemi.Gazy cieplarniane pochłaniają i emitują część energii wychodzącej wypromieniowywanej z powierzchni Ziemi, powodując, że ciepło to zatrzymuje się w dolnej atmosferze.
Jak wyjaśniono powyżej, niektóre gazy cieplarniane pozostają w atmosferze przez dziesięciolecia lub nawet wieki, a zatem mogą przez długi czas wpływać na bilans energetyczny Ziemi. Przymusowe wymuszanie promieniowania określa ilościowo wpływ czynników wpływających na bilans energetyczny Ziemi, w tym zmiany stężenia gazów cieplarnianych. Pozytywne wymuszanie promieniowania prowadzi do ocieplenia poprzez zwiększenie dostarczanej energii netto, natomiast negatywne wymuszanie promieniowania prowadzi do chłodzenia.